صنایع نفت و گاز از اثرگذارترین و بزرگترین صنایع در جهان و به ویژه ایران هستند. امروزه طلای سیاه، علاوه بر اینکه منبعی بسیار مهم در جهت تامین انرژی در دنیای امروز است، نقش بسزایی نیز در مشخص نمودن میزان اقتدار و اعتبار بین المللی کشورهای مختلف ایفا می‌کند. بخش نفت و گاز سال‌های زیادی است که در اقتصاد ایران عهده دار بخش مهمی از درآمد ملی کشور است و در واقع این بخش در اقتصاد کشور نقشی تعیین کننده و حیاتی ایفا می‌کند.

لذا با توجه به اینکه امروزه استفاده از انرژی‌های فسیلی و انتقال آن به پهنه وسیع جغرافیایی کشور عزیزمان ایران و دیگر مناطق جهان امری بسیار مهم است. به منظور اجرای خطوط لوله نفت و گاز، عبور از عوارض طبیعی و مصنوعی مسیر با در نظر گرفتن استانداردهای لازم و کمترین هزینه همواره از چالش‌های مهم پیش روی مهندسین بوده است.

مسائل و مشکلات موجود

یکی از چالش‌های پیش روی مهندسین در این صنعت احداث مسیرهای دسترسی به تلمبه‌خانه‌ها، پالایشگاه‌ها و دیگر تاسیسات نفتی و گازی است که بعضاً در مناطق مختلف جغرافیایی قرار دارند و به منظور احداث و بهره‌برداری از آن‌ها بایستی از عوارض متعدد طبیعی و مصنوعی عبور نمود. ایجاد این پل‌ها، رمپ‌ها، تقاطعات غیر همسطح و دیگر سازه‌ها جهت ایجاد مسیر دسترسی به آن‌ها با روشی بسیار سریع و همچننی اقتصادی از دغدغه‌های مهندسین محسوب می‌گردد.

طراحی هندسی مسیرهای دسترسی و مسیرهای خودرویی تاسیسات نفتی و گازی و پتروشیشمی‌ها که همچون طرح هندسی راه می‌باشد، از یک سری ویژگی‌های خاص خود برخوردار است که با شناخت و آگاهی مهندسین از آن‌ها بهینه‌ترین طرح ممکن ارائه خواهد شد. همانطور که اشاره شد در طراحی هندسی این مسیرها، علاوه بر نکات فنی باید به عوامل اقتصادی موثر بر آن، خصوصیات و شرایط حریم راه و جنبه‌های زیست محیطی احداث و بهره‌برداری توجه ویژه نمود. به منظور برآورده کردن این الزامات، یکی از بهترین روش‌های مورد استفاده در دنیا استفاده از ژئوسنتتیک‌ها در مسیر سازیریال، پل‌سازی و تقاطعات غیر همسطح و رمپ‌ها است.

راه حل ژئوسنتتیکی

یکی از روش‌های رایج مسلح سازی خاک در دنیا، تسلیح خاک موجود با لایه‌های ژئوگرید است. محصول ژئوگرید ژئوپارسیان با توزیع تنش و افزایش قفل و بست دانه‌های خاک باعث تقویت آن شده و مقاومت برشی خاک را به مقدار قابل توجهی افزایش می‌دهد. از این محصول در لایه‌های مختلف خاکی در هر 60 سانتمیتر استفاده می‌شود که بصورت شماتیک در مقطع زیرآورده شده است.

همانطور که ذکر گردید اجرای پل، کوله پل و رمپ خاک مسلح ژئوگریدی در پروزه‌های مسیرهای دسترسی و درون فرودگاهی موجب کاهش حجم عملیات خاکی شده و در هزینه‌های اجرای مسیر بسیار موثر است. همچنین با توجه به اهمیت رعایت حریم راه و رعایت مسائل زیست محیطی در طرح هندسی، این روش یکی از موثرترین روش‌های مورد استفاده توسط مهندسین در جهان است.

مسیرگذاری خور جعفری- منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر
مسیرگذاری خور جعفری- منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر

 

کاربرد ژئوگرید در رمپ و کوله پلهای مسیرهای دسترسی و تقاطعات غیر همسطح تاسیسات نفتی

ژئوگریدها بعنوان تقویت کننده خاک در لایه‌های مختلف خاک کوبید شده قرار می‌گیرند و میزان مقاومت کششی و برشی خاک را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند.

کاربرد ژئوتکستایل در مسیرهای دسترسی و تقاطعات غیر همسطح تاسیسات نفتی

ژئوتکستایل‌ها در رمپ و کوله پل‌ها به منظور حفظ هندسه خاک و جلوگیری از مخلوط شدن دانه بندی خاک و همچنین ایجاد زهکشی مناسب به کار برده می‌شوند. به طوریکه در نمای دیوار به منظور ایجاد لایه زهکش مابین مصالح زهکش و خاک کوبیده شده قرار می‌گیرد.

 

ویژگیها و مزایای استفاده از ژئوگرید GPgrid-Geogrid در رمپ و کولهی پلها

  • اجرای کوله‌های باربر و غیرباربر در پل‌ها
  • اجرای رمپ پل‌ها
  • امکان اجرای کوله‌ها و رمپ‌های قائم
  • عدم محدودیت در ارتفاع
  • امکان تطابق اجرای کوله‌ها و رمپ‌های ژئوگریدی با سایر بخش‌های پل
  • امکان اجرای نماهای متنوع در بدنه پل
  • کاهش هزینه‌های پروژه نسبت به روش‌های مشابه از قبیل رمپ بتنی و خاک مسلح تسمه‌ای

 مراحل اجرای رمپ و کولهی پلهای ژئوگریدی

1- آماده سازی سطح خاک

2- پهن کردن و برش ژئوگریدها

3- اجرای لایه زهکش و نما

4- ریختن، پخش و تراکم مصالح خاکی روی ژئوگریدها و تکرار عملیات تا رسیدن به تراز مورد نظر در پل

 انواع نماهای قابل اجرا

با توجه به جدا بودن عملکرد نما از رمپ و کوله‌ی پل‌های ژئوگریدی، انواع مختلف نماها در این سازه‌ها بنا به نظر کارفرما قابل اجرا