ژئوبگ

ژئوبگ ها کیسه های ساخته شده از ژئوکامپوزیت هستند که در محل پروژه از مصالح ساحلی موجود پر شده و در ساخت انواع سازه های ساحلی اعم از موج شکن ها، دیوارهای ساحلی، گروین ها، جزایر مصنوعی و …. کاربرد دارند.

روزنه های ریز ژئوتکستایل ضمن اجازه ی خروج آب اضافی، مانع از خروج ماسه ها می گردند و بدین ترتیب حجم ماسه داخل کیسه همواره ثابت خواهد بود و به مرور زمان کاهش نخواهد یافت.

امکان پر کردن کیسه ها در محل پروژه از مزایای قابل توجه این سیستم می باشد که نیاز به انتقال مصالح سنگین از مسافت های دور را از بین می برد.  دیگر مزایای ژئوبگ ها عبارتند از:

  • ژئوبگ­ ها مصالح سبکی هستند؛
  • انتقال و جابه­ جایی آن­ ها بسیار آسان است؛
  • از آنجایی که در آن­ ها از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی­ شود با محیط بسیار سازگار هستند؛
  • برای اجرای آن­ ها به هیچ تجهیزات مخصوص یا ماشین آلات سنگینی نیاز نمی ­باشد؛
  •  مصالح دانه­ ای تا پسماندهای ساخت و ساز مانند پسماندهای بتنی،آسفالتی لاستیک و کاشی می توانند به منظور پر کردن ژئوبگ ها مورد استفاده قرار گیرند.

 مسئله ­ی ظرفیت باربری و نشست در پی­ های سطحی یکی از مهم ترین چالش ها برای مهندسین و محققین در پروژه های عمرانی است. استفاده از ژئوبگ ­ها یکی از روش­ های پیشنهادی برای افزایش ظرفیت باربری و کاهش نشست در خاک­ های نرم می ­باشد. محصور کردن خاک با ژئوبگ به افزایش ظرفیت باربری و کاهش نشست کمک می­ کند. از کاربردهای دیگر این مصالح می­ توان به ساخت دیوارهای حائل، سازه­ های موقت و کاهش ارتعاش ناشی از حرکت ماشین آلات یا زلزله اشاره نمود.

دسته‌ها: محصولات

مقالات مرتبط