ژئوگرید و ژئوکامپوزیت‌ها کاربردهای بسیاری در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی دارند. برای مثال 3 کاربرد عمده آن عبارتند از:

  1. تقویت بستر خطوط لوله‌های انتقال نفت و گاز
  2. تقویت بستر مخازن ذخیره فرآورده های نفتی
  3. ساخت راه‌‌های دسترسی و سایت‌‌های میادین نفت و گاز

که در زیر به تشریح هر کدام از آنها‌ می‌پردازیم:

به دلیل خاک‌برداری و حفر محل لوله ­‌های محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی، خاک بستر دستخوش تغییرات و بعضاً تورم می‌­ شود. از این رو کارگزاری و کنترل تغییرشکل و نشست لوله ­‌های انتقال مواد نفتی و پتروشیمی یکی از مخاطرات این صنعت است. همچنین در مواردی که این لوله‌گذاری از زیر جاده ­‌ها انجام شود با احتمال خطر شکست آسفالت مواجه هستیم. شرکت ژئوپارسیان با ژئوگرید‌های خاکی (جهت تأمین سربار لازم بر روی لوله) و راک شیلد (جهت محافظت از لوله در حین خاکریزی) و همچنین مسلح‌کننده­‌های آسفالت (جهت تسلیح و همسان‌سازی نشست لایه ­‌های آسفالت) به حل این مسأله پرداخته است. همچنین در مواردی که لوله از مناطق باتلاقی دارای خاک سست و ضعیف با میزان سطح آب‌های زیر زمینی بالا عبور می‌کند، با استفاده از یک لایه مسلح‌کننده (ژئوگرید) بستری مناسب و مقاوم در لوله ایجاد می‌شود.

برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله تقویت رایت آو وی با عنوان تقویت بستر خطوط لوله‌های انتقال نفت و گاز را مطالعه بفرمایید.

از مصارف مهم دیگر ژئوسنتتیک­‌ها در این صنعت می‌­­ توان به تقویت بستر مخازن بزرگ نفت و گاز اشاره کرد. چنانچه با استفاده از یک یا چند لایه مسلح‌کننده ژئوگریدی یا ژئوکامپوزیتی در زیر این مخازن، می‌­توان از نشست نامتقارن و در نتیجه تحمیل خسارات جبران ناپذیر جلوگیری کرد.

همچنین در صورت علاقه مندی به موضوع، توصیه میگردد مقاله با عنوان کاربرد ژئوسنتتیکها در صنایع نفت و گاز نیز مطالعه گردد.

نام پروژه : تقویت بستر سست مخازن ذخیره فرآورده های نفتی در جزیره قشم

محصول استفاده شده : ژئوگرید خاکی

محل اجرای پروژه : استان هرمزگان-جزیره قشم

نام کارفرمای پروژه: شرکت سرمایه گذار نفت قشم

نام مشاور پروژه: شرکت سروش انرژی پویا

تاریخ آغاز کار : فروردین ۹۲

تاریخ خاتمه کار : خرداد ۹۳

با توجه به نیاز به ساخت مسیرهای دسترسی به میادین نفت و گاز جهت استحصال، حمل مصالح سنتی جهت ایجاد بستر نیازمند زمان و هزینه زیادی خواهد بود. لذا ساخت مسیرهای دسترسی با استفاده از ژئوگرید بسیار بهتر، سریعتر و ارزان تر خواهد بود.

مسیر گذری خور جعفری، منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر
مسیر گذری خور جعفری، منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر