جناب آقای قادی خیلی خوشحال هستیم که این فرصت فراهم شده که با نظرات و تجارب شما در مورد موضوعات مطرح در صنعت ژئوسنتتیک و بطور خاص محصولات شرکت ژئوپارسیان و سپید صنعت بیشتر آشنا شویم.

– لطفاً در ابتدا یک معرفی از صنعت، شرکت و محصولات خودتان ارائه بفرمایید.

صنعتی که ما در آن فعالیت می‌کنیم نساجی است. همانطور که می‌دانید نساجی را باید صنعتی مادر و بنیادی دانست. نساجی دامنه‌ای گسترده دارد از پوشاک که مهم‌ترین و اساسی‌ترین نیاز جامعه بشری بوده و سابقه دیرینه ایرانیان در آن به چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد، تا تولید محصولاتی که مصارف صنعتی و یا عمرانی دارند، از جمله انواع محصولات ژئوگرید و ژئوکامپوزیت که شرکت ژئوپارسیان در ایران مشغول به تولید آن است. شرکت تولیدی مهندسی ژئوشبکه پارسیان با برند “ژئوپارسیان” و شرکت منسوجات سپیدصنعت چالوس با برند “ژئوفام” از جمله شرکت‌های زیر مجموعه گروه قادی می‌باشند که در زمینه تولید محصولات و طراحی پروژه‌های ژئوسنتتیکی فعالیت دارند. این دو شرکت بطور تخصصی، تنها بر تولید محصولاتی همچون انواع ژئوگرید، ژئوکامپوزیت و ژئوتکستایل متمرکز شده‌اند. این محصولات برای پروژه‌های عمرانی گوناگون قابل استفاده هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به پروژه‌های راه‌سازی و پل‌سازی، نفت و گاز و پتروشیمی، راه آهن، فرودگاه، بنادر و ساحل‌سازی و تثبیت بستر و روکش آسفالت و بسیاری پروژه‌های عمرانی دیگر اشاره کرد.

– آنچه خیلی در مورد نام و محصولات شرکت شما چشم گیر است، این است که شما تنها تولید‌کننده محصولات ژئوگرید، ژئوکامپوزیت خاکی و آسفالتی در ایران و خاورمیانه هستید. لطفاً کمی در مورد این تکنولوژی و خاص بودن آن توضیح بدهید.

اصولاً تولیدکنندگان محصولات ژئوسنتتیکی معتبر در دنیا معدود هستند. این کم بودن به دو علت است: یکی به علت نوع تکنولوژی آن که بسیار پیشرفته و تخصصی و در نتیجه، گران قیمت است. عامل دیگر، بازار و مشتریان محدود و تخصصی آن است که اغلب شامل پروژه‌های عمرانی با بودجه‌های دولتی است و این امر باعث محدودیت در جذب مشتری می‌شود. در این صنعت شما با مشتری عام مواجه نیستید. فرایند فروش نیز یک فرایند ساده نیست. یک فرایند کاملاً تخصصی و مهندسی است. از طرفی نیاز بازار نیز محدود است. بنابراین، بطور طبیعی در چنین صنعتی تعدد سرمایه‌گذار دیده نمی‌شود. در ضمن تولید این محصولات به دلیل شرایط خاص پروژه‌ها نمی‌تواند به صورت مستمر انجام شود چرا که در بعضی مواقع نیاز است محصولی با ویژگی خاص تولید شود.

– در بیانیه ماموریت شرکت به این موضوع تأکید شده است که شرکت ژئوپارسیان تنها بر تولید محصولات ژئوسنتتیک متمرکز است. آیا این موضوع، مزیتی برای محصولات شما محسوب می‌شود؟ چرا بر تولید تخصصی محصولات ژئوسنتتیک به عنوان ویژگی عمده محصولات خود تأکید می‌کنید؟

وقتی می‌گوییم ما بطور تخصصی، فقط محصولات ژئوسنتتیک تولید می‌کنیم، می‌خواهیم به مشتریان خود این اطمینان را بدهیم که ژئوپارسیان و ژئوفام در تولید انواع محصولات ژئوگرید، ژئوکامپوزیت و ژئوتکستایل، با تسلط بر دانش تخصصی مربوطه، تمام الزامات و استاندارد‌های بین‌المللی در خصوص مواد اولیه و فرایند‌های تخصصی تولید را رعایت می‌کنند و کسب دانش و انجام نوآوری توسط کادر فنی و تحقیقاتی شرکت با تمرکز بر این صنعت صورت می‌گیرد. در مورد مواد اولیه مصرفی، همواره این نگرانی در تولیدات غیر تخصصی وجود دارد که ممکن است الزامات و استاندارد‌های بین‌المللی مورد غفلت قرار گرفته و مبنای تولید قرار نگیرند. تلاش ما بر این است که با پرهیز از پرداختن به سایر محصولات مشابه از کیفیت تخصصی محصولات خود پاسداری کنیم. برای همین است که می‌توانیم با اطمینان، همانند تولیدکنندگان تراز جهانی، محصولات خود را همتای محصولات مشابه دارای کیفیتی بالاتر از استاندارد بدانیم. اخد تأییدیه از آزمایشگاه TBU آلمان که از معتبرترین آزمایشگاه‌های محصولات ژئوسنتتیک دنیا محسوب می‌شود، گواهی است معتبر بر این افتخار.

– امتیاز یا ویژگی محصولات تولیدی شرکت ژئوپارسیان در مقایسه با تولیدکنندگان بین‌المللی محصولات مشابه در چیست؟

اگر کیفیت بالاتر از استاندارد را به عنوان ویژگی مشترک و عام محصولات کلاس جهانی بدانیم، به عنوان ویژگی خاص محصولات خود، می‌توانیم به خدمات فنی و مهندسی ممتاز شرکت اشاره کنیم. محصولات ما در پوششی زرین از خدمات مهندسی پیچیده شده و به مشتریان عرضه می‌شوند. این خدمات در سه مرحله قابل ذکر هستند:

  • خدمات فنی و مهندسی مربوط به پیش از اجرای پروژه شامل بازدید از پروژه، طراحی و برآورد مالی پروژه، و مقایسه فنی و اقتصادی استفاده از ژئوسنتتیک‌ها در مقایسه با روش‌های مشابه و همچنین پیشنهاد بهترین و اقتصادی‌ترین گزینه.
  • خدمات حین اجرای پروژه که برای تسهیل اجرا و افزایش سرعت اجرا و در مجموع برای کاهش هزینه‌های اجرای پروژه‌های عمرانی انجام می‌شود. این خدمات شامل آموزش نحوه بکارگیری محصولات به خریداران و همینطور اعزام مهندسین ناظر برای نظارت بر انجام پروژه می‌باشد.
  • خدمات پس از اجرا و اتمام پروژه که در قالب مانیتورینگ پروژه‌های اجرا شده در دوره‌های مشخص به همراه نمایندگان کارفرما و مهندسین مشاور می‌باشد. این مشاهدات و ثبت تجربیات، منجر به اعتلا و افزایش بهره وری در پروژه‌های آتی مشابه در کشور می‌شود.

به این ترتیب، ژئوپارسیان تنها یک تولید‌کننده نیست، بلکه دغدغه‌های اجرای درست و بهره‌مندی از مزایای بکارگیری این مصالح، ما را بر آن داشته که مشتریان خود را گام به گام از ابتدا تا پس از اجرای پروژه همراهی کرده و اعتماد و اطمینان آن‌ها را نسبت به این مصالح، برانگیزیم. به جرات می‌توانم بگویم که هیچ یک از شرکت‌های تولید‌کننده ژئوسنتتیک، تا این میزان ارائه اینگونه خدمات را در کنار تولید و فروش محصول خود ندارند.

– چه عاملی باعث شده که شما محصولات خود را در پوشش این خدمات گسترده ارائه کنید، قطعاً اینکار برای شما هزینه‌زا است؟

بله دقیقاً همینطور است. تقریباً بیش از ۴۰ سال از بکارگیری محصولات ژئوسنتتیک در دنیا به شکل امروزی این محصولات می‌گذرد و سابقه خیلی طولانی ندارد. این محصولات، به ویژه در ایران نسبت به سایر مصالحی که در پروژه‌های عمرانی بکارگرفته می‌شوند کمتر شناخته شده هستند. در عین حال این محصولات دارای ویژگی‌هایی هستند که منطق بهره وری و استفاده بهینه از منابع، برای کارفرمایان، مشاوران و پیمانکاران ایجاب می‌کند که به این محصولات اقبال نشان دهند. مثلاً می‌توانیم به هزینه‌ها و قیمت تمام شده پایین‌تر بکارگیری این محصولات به جای مصالح سنتی اشاره کنیم، همینطور سرعت بالاتر اجرا و بکارگیری این محصولات قابل توجه است. همچنین، تداوم اجرای پروژه در شرایط آب و هوایی متغیر و نامناسب با بکارگیری این محصولات امکان‌پذیر است. با این ویژگی‌ها بر آن شدیم که با هدف کمک به پیمانکاران و مشاوران محترم در اجرای حرفه‌ای این محصولات، ترویج، فرهنگسازی و اشاعه دانش بکارگیری این تولیدات و جا انداختن این محصولات و آموزش و نظارت بر اجرای درست آن، وارد عمل شویم.

– امروزه برای کارفرمایان و پیمانکاران پروژه‌های عمرانی، قیمت و تحویل به موقع محصولات بسیار تعیین‌کننده هستند. شما چه مزایایی را در این رابطه می‌توانید به مشتریان خود عرضه کنید؟

در شرکت ژئوپارسیان برای مواردی که شما اشاره کردید و البته مواردی بیش از آن، برنامه‌ریزی شده است. قیمت رقابتی، فروش مرحله به مرحله و انواع خدماتی که ما می‌توانیم پیش از بکارگیری محصول و حین اجرا ارائه دهیم، مجموعه‌ای است که باعث شده تا با اطمینان و دستی پر برای تأمین انواع نیازمندی‌های مشتریان خود در پروژه‌های عمرانی ظاهر شویم. توان و امکان تولید و تحویل به موقع محصول، طبق سفارش و نیاز مشتری، موضوعی است که خوشبختانه طبق نتایج نظرسنجی از مشتریان همواره امتیازی بسیار بالا در آن داشته‌ایم. گاه دیده می‌شود که بنا به دلایل فنی طرح‌ها در قسمت‌هایی از پروژه تغییر می‌کنند و به تبع آن، نوع محصولات و متراژ آن‌ها نیز باید تغییر کنند. در این شرایط سهولت دسترسی به ژئوپارسیان به عنوان یک تولیدکننده داخلی، باعث شده بتوانیم پشتیبانی مناسب، برای جلوگیری از هدر رفت سرمایهُ خریداران باشیم. همچنین، ما برای جلب اطمینان مشتریان خود نسبت به کیفیت محصولات، برنامه‌های بازدید از خط تولید، آزمایشگاه تخصصی و تشریح فرایند‌های کنترل کیفی محصولات شرکت را در محل کارخانه فراهم می‌آوریم.

– با این تلاش‌ها، آیا امروز که در خدمت شما هستیم می‌توان گفت که این مصالح جایگاه اصلی و واقعی خود را در پروژه‌های عمرانی پیدا کرده‌اند؟

هنوز تا آن حدی که در جهان دیده می‌شود، خیر. ما اطمینان داریم که درصورتی که تعداد بیشتری از کارفرمایان، پیمانکاران و مهندسین مشاور با کاربرد این محصولات در پروژه‌های عمرانی آشنا شوند، می‌توان امیدوار بود که کاربرد این محصولات بیشتر شود. با بکارگیری گسترده این محصولات قاعدتاً ما باید شاهد جاده‌ها و آسفالت‌هایی بسیار با دوام‌تر و مقاوم‌تر از شرایط کنونی باشیم. همانطور که در کشور‌های توسعه یافته دیده می‌شود. با بکارگیری گسترده ژئوسنتتیک‌ها قاعدتاً ما باید شاهد آسیب‌های زیست محیطی کمتری باشیم که در مقایسه با استفاده از مصالح سنتی و در نتیجه تخریب طبیعت بوجود می‌آید. با بکارگیری این محصولات علاوه بر سرعت و سهولت بیشتر در اجرای پروژه‌ها، شاهد طول عمر بیشتر بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی خواهیم بود و با صرفه اقتصادی حاصل از بکارگیری این محصولات، استفاده بهینه از بودجه‌های عمرانی و تخصیص بودجه به تعداد بیشتری از پروژه‌های عمرانی را شاهد خواهیم بود.

– در حال حاضر ژئوسنتتیک‌های تولیدی شرکت ژئوپارسیان چه برتری‌هایی نسبت به محصولات مشابه وارداتی دارند؟

محصولات وارداتی طیفی گسترده دارند از محصولات اروپایی گرفته تا محصولات آسیایی و بویژه محصولات کشور چین به لحاظ میزان واردات، حجم بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند، اگر چه ممکن است با نام محصول چینی، به فروش نرسند. مهمترین برتری‌های محصولات ما پس از در نظر داشتن کیفیت بالا، توان تحویل به موقع طبق سفارش مشتری و قیمت رقابتی و خدمات پشتیبانی آن است. در شرایطی که به لحاظ کیفیت، با محصولات اروپایی و تراز اول جهانی برابری داریم و آن را افتخاری برای مهین عزیزمان می‌دانیم، توان ارائه خدمات حین اجرا، مزیتی است که کارشناسان ما با جدیت آن را شکل داده و به ارتقای هر روز آن می‌اندیشند. همچنین، تولید محصول منحصر به فرد ژئوگرید آسفالتی با نام APG که خوشبختانه به لحاظ کیفیت در افزایش طول عمر آسفالت با کاهش ترک‌های انعکاسی، توانست نتایجی بسیار درخشان در آزمایشگاه‌های معتبر و پروژه‌های تقویت روکش آسفالت کشور بدست آورده و در بازار‌های داخل و خارج کشور عرضه شود، نمونه‌ای قاطع از همراهی تحقیق و توسعه و نگاه دانش محور در تولید و عرضه محصولات برای رفع نیازمندی‌های پروژه‌های عمرانی کشور است.

– در پایان می‌خواهم از شما خواهش کنم کمی در مورد افتخاراتی که دراین مدت شرکت ژئوپارسیان بدست آورده، صحبت کنید.

پیش و بیش از هر چیز، افتخار ما این است که محصولات ما در پروژه‌های عمرانی کشور عزیزمان نقشی ماندگار برجای می‌گذارند. ما افتخار می‌کنیم که می‌توانیم در عمران و آبادانی کشور عزیزمان سهمی داشته باشیم. ما افتخار می‌کنیم که با بهره‌مندی از کادری متخصص و با تجربه در طی این سال‌ها توانسته‌ایم پروژه‌هایی را طراحی، تأمین و اجرا نماییم که قبلاً هرگز با این مصالح و این روش اجرا نمی‌شدند. ما افتخار می‌کنیم که امروز کشور ایران در دنیا به عنوان یکی از تولیدکنندگان انواع محصولات ژئوگریدی شناخته می‌شود، محصولی که موفق به اخد تأییدیه از آزمایشگاه TBU آلمان شده است که از معتبرترین آزمایشگاه‌های محصولات ژئوسنتتیک دنیا محسوب می‌شود. ما افتخار می‌کنیم که شرکتی دانش بنیان هستیم که می‌توانیم به اتکای دانش و تخصص سرمایه‌های انسانی‌مان، پا را از مرز‌های کشور فراتر گذاشته و با صدور محصول و دانش مهندسی خود، ارز‌آوری داشته باشیم. مخاطبان محترم می‌توانند مهمترین دستاورد‌ها و افتخارات شرکت را در پروژه‌های دیوار حائل، پل‌سازی، ساحل‌سازی، جاده‌سازی و آسفالت و همینطور بسیاری اطلاعات دیگر در رابطه با تولیدات شرکت را در سایت شرکت ژئوپارسیان (Geoparsian.com) ملاحظه کنند.

دسته‌ها: پایگاه دانش

مقالات مرتبط