ژئوگرید آسفالتی چیست

ژئوگرید آسفالتی عملکردی مشابه ژئوگریدهای خاکی دارد. به طوری که با انتقال بار از ذرات آسفالت به شبکه های ژئوگرید، جابجایی مصالح آسفالتی را محدود کرده و مانع از نشست و ایجاد ترک و یا انتقال ترک های قبلی به روکش جدید می شوند. به کارگیری ژئوگرید در آسفالت علاوه بر افزایش عمر روکش، ضخامت مصالح مورد نیاز را کاهش داده و بدین ترتیب از هزینه ها و زمان مورد نیاز اجرا می کاهد.

ژئوگریدهای آسفالتی شرکت ژئوپارسیان از الیاف به هم بافته شده ی شیشه با یک لایه روکش pvc ساخته شده و در مقاومت های۲۰/۲۰،۵۰/۵۰و۱۰۰/۱۰۰ کیلونیوتن بر متر تولید می شوند.

لایه های ژئوگرید آسفالتی می توانند بر سطح روسازی قدیمی و یا بین لایه های بیندر و توپکا قرار داده شوند.

مشخصات ژئوگرید آسفالتی

دو شاخصه اصلی این محصول مقاومت بالا و ازدیاد طول ناچیز می باشد. این دو شاخصه سبب عملکرد بسیار خوب ژئوگرید بین لایه­ های آسفالت شده است. همچنین وزن واحد سطح ژئوگریدهای آسفالتی نسبتا کم بوده که به حمل و نقل آسان و اجرای بهتر محصول می­ انجامد.

مصالح تشکیل دهنده مسلح کننده­ های آسفالت که شامل الیاف شیشه با روکش PVC است، در مقابل خوردگی از مقاومت بالایی برخوردار بوده که تضمین کننده طول عمر زیاد آن است. همچنین مشخصات شیمیایی، فیزیکی و حرارتی آن موید مقاومت بسیار بالا در برابر عوامل محیطی و جوی می ­باشد.

کاربرد ژئوگرید آسفالتی

ژئوگرید آسفالتی در روسازی و در بهسازی محورهای مواصلاتی کاربردهای بسیار گسترده­ای دارد. در بهسازی جاده­ ها با کاهش هزینه مربوط به حذف یک لایه آسفالت قدیمی و پسماند ناشی از تراش آسفالت، از هزینه­ های تحمیلی به پروژه و تبعات مخرب زیست محیطی پسماندهای آسفالتی به طرز چشمگیری کاسته شده و پروژه به صورت قابل ملاحظه ­ای سریع­تر اجرا خواهد شد. افزایش سرعت اجرای بهسازی جاده­ هایی که از ترافیک بالایی برخوردارند، تاثیر به سزایی در جلوگیری از هدر رفت منابع ملی خواهد داشت.

این شبکه بافته شده از الیاف شیشه، انتقال ترک­ های انعکاسی به سطح بالایی آسفالت را دو تا سه برابر به تاخیر می­اندازد. عملکرد این محصول بدین صورت بوده که با تبدیل جهت تنش ناشی از ترک انعکاسی، از عمودی به افقی به طور قابل ملاحظه ­ای عمر آسفالت را افزایش داده و در نتیجه باعث حفظ کیفیت آسفالت در بازه زمانی بسیار طولانی­ تری می­ شود. کیفیت بهتر آسفالت به کاهش مدت زمان مورد نیاز برای تعمیر و نگهداری مسیر می­ انجامد، در نتیجه هزینه تحمیل شده ناشی از تعمیر و نگهداری مستمر (که گاه از هزینه اولیه پروژه بیشتر است) کاهش چشمگیری خواهد داشت.

مکانیزم دیگری که در لایه­ های مسلح کننده آسفالت مشاهده شده است، تحمل نیروی افقی قابل ملاحظه ­ای بوده که در اثر تغییر سرعت وسایل نقلیه به روسازی وارد می­ شود. به عنوان مثال هنگامی که یک خودرو ترمز می­ کند، نیروی افقی شدیدی از چرخ­ ها به آسفالت منتقل می­ شود که منجر به کاهش سرعت خودرو یا توقف آن خواهد شد. این نیروی افقی در محل تماس چرخ­ ها با آسفالت که سطح کوچکی است، به وجود می ­آید. در صورتی که در لایه آسفالتی از مسلح کننده آسفالتی استفاده شده باشد، این المان نیروی ناشی از ترمز را به سطح بزرگتری از مقطع آسفالت منتقل می­ کند، این انتقال منجر به کاهش تنش و در نهایت بهبود عملکرد روسازی خواهد شد.

همچنین هنگامی که روکش آسفالتی در معرض ترک ­های ناشی از خستگی، ترک ­های انبساطی ناشی از افزایش حرارت و یا ترک­ های انقباضی ناشی از کاهش حرارت قرار بگیرد، مسلح کننده ­ها بطور موثری از وقوع آن ها جلوگیری می ­کند.

هر رشته از الیاف شیشه دارای مقاومت کششی بسیار بالایی بوده و همچنین مدول الاستیسیته قابل توجهی که متناظر کرنش بسیار کم است.

مطالعات انجام شده بر روی این محصول و تجربیات اجرایی چه در سطح ملی و چه بین المللی حاکی از عملکرد بسیار بالای آن در شرایط آب و هوایی و جغرافیایی متفاوت بوده است؛ از جاده­ های کویری تا محورهای نزدیک به مناطق بسیار سردسیر قطبی که دستخوش تغییرات جوی بسیار قابل ملاحظه ­ای می­ شوند.

تحقیقات بسیار جامع و عمیقی بر روی عوامل موثر بر عملکرد مسلح کننده ­های آسفالت در دانشگاه ­ها و مراکز تحقیقاتی سراسر دنیا انجام شده است. فاکتورهایی از قبیل محل قرارگیری لایه مسلح کننده، تعداد لایه­ ها، روش ­های اجرا و عملکرد انواع مختلف مسلح کننده ­ها بیشترین توجه محققین را به خود معطوف کرده­ اند.

اما جهت انتخاب بهترین نوع مسلح کننده برای آسفالت مورد نظر باید ابتدا کاربری محصول به طور دقیق تعیین شود. از مهم­ترین کاربردهای ژئوگرید آسفالتی می­ توان به جاده ­ها، فرودگاه­ ها، پل­ ها، بهسازی مسیر در مقیاس محدود و دریچه­ های تعمیر و نگهداری سازه­ های زیرزمینی (man hole) اشاره کرد. در این بین جاده­ ها نیز به زیر مجموعه­ های دیگری اعم از بزرگراه­ ها و جاده­ های با ترافیک وسایل نقلیه سنگین کمتر یا بیشتر از ۱%، طبقه بندی می ­شوند. همچنین در پروژه­ های مربوط به تسلیح زیرسازی فرودگاه ­ها در نظر گرفتن ترافیک فرودگاهی حائز اهمیت است که شامل پروازهای بین المللی یا داخلی خواهد بود. این تفاوت نشان دهنده ابعاد هواپیماها و در نتیجه بار وارده از آن به زیرسازی است. در نهایت بنا بر انتخاب هر یک از این موارد، طراح پروژه پارامترهای مرتبط با آن را جهت طراحی بهینه محصول به کار می­ گیرد.

مراحل اجرای ژئوگرید آسفالتی

مراحل اجرای ژئوگرید آسفالتی به شرح زیر است

 • آماده سازی سطح روسازی مورد نظر
 • در صورت نیاز اصلاح هندسی سطح
 • درزه گیری ترک­ های با دهانه باز شدگی بیشتر از mm4 با مواد قیری مناسب
 • پاکسازی سطح از هرگونه مصالح خاکی
 • اجرای یک لایه قیر به عنوان المان چسب بین مسلح کننده و آسفالت
 • مقدار و نوع قیر مصرفی به عواملی از قبیل شرایط آب و هوایی، شرایط لایه زیرین و سختی لایه آسفالت نهایی بستگی دارد
 • اجرای مسلح کننده
 • ابتدا لازم است که ژئوگرید آسفالتی شرکت ژئوپارسیان را از روکش پلاستیکی خارج کرد. این روکش پلاستیکی نقش موثری در کاهش صدمات حین حمل و نقل و دپو ایفا می ­کند. اجرای این محصول بر روی سطح هم بصورت دستی و هم بصورت مکانیکی با استفاده از دستگاه رولر مخصوص که به ماشین­ های راهسازی متصل می­ شوند، امکان پذیر است.
 • نیازی به میخکوبی یا هر گونه اتصال مکانیکی مسلح کننده به آسفالت نیست.
 • اجرای لایه نهایی
 • اجرای لایه آسفالت نهایی بر روی مسلح کننده با توجه به ضخامتی که از طراحی روسازی حاصل شده است.

 

 

پروژه های مرتبط

 • null

  اجرای روکش آسفالت محور دامغان-سمنان

 • null

  اجرای روکش آسفالت تونل حکیم