راه سازی

 یکی از گسترده ­ترین حوزه ­های کاربرد ژئوگریدها در راه سازی است که شامل طیف وسیعی از سازه­ های خاک مسلح می باشد. از آن جمله می ­توان به احداث دیوارهای حائل، رمپ پل­ ها و تقویت لایه زیرسازی اشاره کرد. در مواردی که تعریض مسیر مد نظر باشد، خصوصا در مناطق کوهستانی، دیوارهای حائل خاک مسلح ژئوگریدی در مقایسه با روش­ های دیگر انتخاب بسیار مقرون به صرفه و سریعی است. در این روش با توجه به مشکلات مربوط به دسترسی محل پروژه و تامین مصالح، حجم عملیات خاکی کاهش یافته و امکان استفاده از دامنه وسیعی از مصالح موجود در محل وجود دارد.

همچنین در ساخت خاکریز تقاطع­ های غیرهمسطح، استفاده از خاک مسلح ضمن اینکه اجرای عمودی دیوار را ممکن می سازد، امکان اجرای رنج وسیعی از نمای نهایی دیوار را فراهم می­ کند؛ که با توجه به موقعیت پروژه اعم از شهری یا بین شهری انتخاب می ­شود. با اجرای عمودی دیوارها حجم عملیات خاکی کاهش یافته و طرح هندسی تقاطع با محدودیت­ های کمتری مواجه خواهد بود.

یکی از چالش­ های طراحی و ساخت محورهای ترافیکی بر روی خاک ­های سست، تقویت و تثبیت بستر موجود است؛ که در صورت عدم تامین ظرفیت باربری مورد نظر، روسازی راه با مرور زمان دچار گسیختگی­ های کلی و موضعی خواهد شد. جهت افزایش مقاومت برشی خاک و در نتیجه افزایش ظرفیت باربری می ­توان از یک یا چند لایه ژئوگرید استفاده کرد. به این ترتیب ضمن تقویت زیرساخت محور ترافیکی، از نشست نامتقارن و در نتیجه از شکست، فرورفتگی و ترک خوردگی روسازی جلوگیری می­ شود. در مواردی که خطر وجود سطح آب زیرزمینی یا اختلاط دانه بندی خاک مناسب با خاک بستر نامناسب وجود داشته باشد، می­ توان از یک لایه ژئوتکستایل نیز به منظور تامین خاصیت زهکشی و جداسازی استفاده کرد.

  • null
  • null

  • null